Haas­tat­te­lu­ryh­mä nimesi reh­to­ri­suo­sik­kin­sa – Suo­men­kie­li­sen lukion ja ylä­kou­lun rehtori va­li­taan ensi vii­kol­la

Kristiina
Kristiinan Itäpuolella sijaitseva suomenkielinen yläkoulu ja lukio saavat pian uuden rehtorin. Arkistokuva. Janita Leppäranta
Kristiinan Itäpuolella sijaitseva suomenkielinen yläkoulu ja lukio saavat pian uuden rehtorin. Arkistokuva. Janita Leppäranta

Kristiinan suomenkielinen koulutuslautakunta kokoontuu ensi viikon torstaina. Lautakunta valitsee tuolloin rehtorin Kristiinan suomenkieliselle yläkoululle ja lukiolle.

Hakuaika tehtävään päättyi 30. syyskuuta. Hakijoita oli kymmenen. Heistä yhdeksää haastateltiin. He kaikki täyttivät kelpoisuusvaatimukset.

Haastattelutyöryhmä ehdottaa yksimielisesti lautakunnalle, että virkaan valitaan filosofian maisteri Eeva Kumpulainen Perhosta Keski-Pohjanmaalta.

Haastatteluihin osallistuivat sivistysjohtaja Maarit Söderlund, suomenkielisen koulutuslautakunnan puheenjohtaja Milla Mattila (kesk.), lukion ja yläkoulun virkaa tekevä rehtori Matti Lahti ja vararehtori Hanna Teräs.

Tehtävässä maksetaan palkkaa 5 828,21 euroa kuussa. Lisäksi maksetaan vuosisidonnaista lisää.

Sivistysjohtaja ehdottaa, että Kumpulainen valitaan virkaan 1. joulukuuta alkaen tai sopimuksen mukaan. Koeaika olisi kuusi kuukautta.

Mainos
Suupohjan Sanomien pelit

Pelaa Suupohjan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä