Häjyt räp­pä­rit – En­sim­mäi­sen kap­pa­leen­sa jul­kai­se­vas­sa yh­tyees­sä on ka­ri­jo­ke­lai­nen edustus

Karijoki
Häjyt-nelikko eli Kalle Lahtinen (Kullervo) Lapualta, Otso Karesola, Veeti Huutoniemi (Huutis) Töysästä ja Joni Pasanen Alavudelta.
Häjyt-nelikko eli Kalle Lahtinen (Kullervo) Lapualta, Otso Karesola, Veeti Huutoniemi (Huutis) Töysästä ja Joni Pasanen Alavudelta.
Kuva: KUVA: WERNERI KLEMETTILÄ

Uusi eteläpohjalainen yhtye Häjyt julkaisee ensimmäisen kappaleensa ”Hulluu ja häjyy” perjantaina. Kappaleen säveltäjä, sovittaja ja tuottaja on Karijoen Kirkonkylästä lähtöisin oleva Otso Karesola, 35.

Yhtyeen nelikkoon ja sen tuotantoon Karesola myöntää laittavansa oman karijokelaisen mausteensa.

‑ Minä tuon oman juttuni siltä laitaa Pohjanmaata. Räpeissä se ei kuulu, mutta Karijoelta ja Kristiinasta olen saanut hyvän pohjan musiikkiin, kertoo puhelimitse haastateltu Karesola, joka vietti lapsuutensa ja nuoruutensa Karijoella. Sieltä hän kulki yläkouluun ja lukioon Kristiinaan.

Musiikillista perustaa rakennettiin Karijoen 4H-kerhossa.

‑ Lahtisen Jarmo Kristiinasta oli siellä pitämässä kitaratunteja ja kitarapiirissä sain ensikosketuksen soittimiin. Mikkosen Teija veti musiikintunnit, joissa oli bändisoittoa. Se pohja tulee sieltä, hän kertoo viitaten yläkoulun opettajaan Teija Mikkonen-Högströmiin.

Hienona hän kokee sen, että urheilupitäjänä tunnetussa Karijoen kunnassa pystyttiin tuottamaan kulttuuria.

Lukiosta hän pääsi vuonna 2008 ja jatkoi Vaasaan opiskelemaan. Ilmajoella nykyään asuva Karesola kertoo tuntevansa itsensä edelleen vahvasti karijokelaiseksi.

‑ Kun kysytään, mistä olet kotoisin, niin vastaan, että Karijoelta.

Kerran kesässä Karijoelle

Vuoden 2023 syksyllä perustetussa Häjyt-yhtyeessä hän on ollut mukana alusta lähtien. Sen kolme jäsentä tunsivat toisensa entuudestaan.

‑ Yhtyeen idean isänä pidän erityisesti Pasasen Jonia. Me pohjalaiset olemme todella itsenäisiä, itsekkäitä ja osataan tehdä yksin, mutta hänellä oli suuri idea, että Pohjanmaalla pitää räppimusiikki saada yhteen.

Yhtyeeseen kuuluvat Veeti Huutoniemi, Joni Pasanen ja Kalle Lahtinen ovat hiphopin ja räpin pitkän linjan sooloartisteja. Karesola puolestaan on kokenut musiikin tuottaja, joka vastaa yhtyeen taustamusiikista, äänityksistä ja miksauksista.

Karesolan uralle mahtuu myös hänen tekemäänsä instrumentaalista hiphoppia. Hän on julkaissut kolme levyä artistinimellä Otso.

‑ Olen pyörinyt paremminkin ulkomailla ja netissä kuin Suomen kamaralla.

Lapsuuden ja nuoruuden maisemissa hän käy edelleen säännöllisesti.

‑ Meillä on ollut kouluporukan kanssa sellainen perinne, että kesäisin pidämme oman kaljakellunnan Peurajärvellä. Ainakin kerran kesässä kokoonnutaan Karijoella.

Ei ole poissuljettua, että Häjyt nähdään joskus esiintymässä Karijoella.

‑ Katsotaan, mitä kappaleen ja bändin virallinen julkaisu tuovat tullessaan.

Mainos
Suupohjan Sanomien pelit

Pelaa Suupohjan Sanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä