Joakim Ollila aloittaa Närpiön K-supermarketin kauppiaana. Hän tulee Närpiöön K-market Lapväärtistä, jossa hän on ollut kauppiaana.
Ollila aloittaa Närpiössä marraskuussa.
‑ Uusi ketju, uusi paikka ja uudet ihmiset. Lähden avoimin mielin kehittämään kauppaa henkilökunnan kanssa. Olen odottanut uusia haasteita ja tässä niitä nyt tulee, summaa Ollila tiedotteessa.
Joakim Ollila on kauppiassukua ja hän kertoo kasvaneensa kaupassa. Hän on opiskellut kauppatieteitä Uumajassa ja työskennellyt samalla Wasaline-varustamolla.
‑ Opiskelujen jälkeen aloitin kauppiaana Lapväärtissä ja totesin, että tämä on se minun juttuni. Jatkan sukuni 98 vuoden pituista kauppiasperinnettä. Jätän nyt taakseni K-market Lapväärtin, jonka otin haltuun vanhemmiltani.
Joakim asuu Lapväärtissä avopuolisonsa Janica Koivusen kanssa.
‑ Vapaa-ajalla olen alkanut pyöräilemään ja tykkään myös olla ihan kotosalla sarjojen ääressä. Pidämme myös paljon yhteyttä siskoni ja vanhempieni kanssa.