Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Muis­ti­sai­rauk­sia ajas­sam­me

Tilastojen mukaan muistisairaudet ovat lisääntyneet. Selittävinä tekijöinä esitetään keski-iän nousua ja suuria ikäluokkia ynnä muuta. On vaikeata selittää sitä, kun on jopa 40-vuotiaita muistisairaita. Alzheimerin tauti on omaisteni joukossa ja tuttavapiirissä yleisin muistisairaus.

Normaaliin ikääntymiseen voi liittyä myös jonkinasteista muistin heikkenemistä varsin usein. Muistisairas itse pyrkii välttämään asian esilletuomista. Avun tarvetta on usein vaikeata myöntää, joten paljon jää omaisten varaan. Läheisten arviot ovat tärkeitä arkipäivän toimintakykyä arvioitaessa. Tilannetta voidaan joutua seuraamaan joskus vuosiakin.

Persoonallisuuden muutokset (90 prosenttia) voivat joissakin tapauksissa olla rajuja. Muistisairaalta voi puuttua sairauden tunto. Mielialamuutokset ovat yleisiä. Muistisairaalla eivät uudet asiat ja tapahtumat tallennu muistiin. Vanhaa muistiainesta saattaa ajoittain tulla esille. Muistisairas joutuu hakemaan sanoja, aloitekyky voi heikentyä ja keskittymisvaikeuksia ilmenee usein. Tapahtuu usein myös harrastuksista luopumista ja ihmissuhteiden vähentymistä. Kaikki edellämanittu kehitys on hyvin yksilöllistä.

Muistisairauksista on yleisesti vähän tietoa. Muistisairasta voidaan luulla mielisairaaksi. Tarvitaan myös enemmän tietoa, miten häntä tulisi käsitellä ja miten hänet kohdata. Muistisairas voi helposti jäädä yksin. Kotihoito on vaativaa, sillä se voi sitoa omaisen jopa vuosiksi.

Yksin asuvat muistisairaat ovat kuin heitteillä. Professori Kari Uusikylä kirjoitti jo vuosia sitten, että tilanne on vanhushuollon häpeätahra.

Päättäjien arvomaailma on sekä kuntien että valtion tasolla muuttunut siten, että muistisakiraisiin ei mielellään sijoiteta voimavaroja. Laitospaikkoja on rajusti vähennetty ja hinnat ovat nousseet. Ulkolaiset yhtiöt tahkoavat rahaa sairaiden kustannuksella.

Ystäväni suri, kun hänen muistisairasta opettajaäitiään heitettiin loppuvaiheessa kunnasta toiseen, jolloin äitinsä olisi tarvinnut turvallisen ympäristön. Samaa on viime aikoina uutisoitu Pohjalainen-lehdessä.

USA:ssa tutkitaan parhaillaan ravintotekijöiden osuutta muistisairauteen.

Raija Arho

Kristiinan Kantakaupunki