Neljää kiin­nos­taa kahden opiston yh­tei­nen reh­to­rin virka – Ha­ki­joi­den jou­kos­sa monta tuttua nimeä

Kristiina
Haku päättyi eilen. Arkistokuva.
Haku päättyi eilen. Arkistokuva.
Kuva: Minna Zilliacus

Kaupunki sai määräaikaan mennessä neljä hakemusta Kristiinan kansalaisopiston ja Lapväärtin kansanopiston rehtorin virkaan.

Haku päättyi torstaina.

Tehtävään pyrkii Johan Gulin Närpiöstä, joka toimii tällä hetkellä väliaikaisena rehtorina näissä kahdessa opistossa.

Lisäksi tehtävään hakee Tiukassa Kristiinassa asuva Ann-Louise Utfolk. Hän työskentelee Kaskisissa väliaikaisena sivistys- ja kirjastotoimenjohtajana.

Tehtävään pyrkivät myös Mari Björknäs Lapväärtistä ja Gerogii Melnik Jyväskylästä.

Kristiina on asettanut kelpoisuusvaatimukseksi muun muassa ylemmän korkeakoulututkinnon. Hakijoista ylempi korkeakoulututkinto on Gulinilla, Utfolkilla ja Gerogiilla. Björknäs on suorittanut ammattikorkeakoulututkinnon.

Tehtäväkohtainen kuukausipalkka on 3 942,40 euroa. Lisäksi maksetaan niin sanottua tva-osuutta 30,21 euroa ja 156,27 euroa. Tämän päälle tulee vielä mahdollisia vuosisidonnaisia lisiä.

Ilmoita asiavirheestä