Suu­poh­jan sanomat etsii ke­sä­toi­mit­ta­jaa

Lehden toimitus ja konttori sijaitsee Kristiinan Kantakaupungissa, mutta juttukeikat vievät myös Isojoelle, Karijoelle ja Kaskisiin. Arkistokuva. Lotta Kallio
Lehden toimitus ja konttori sijaitsee Kristiinan Kantakaupungissa, mutta juttukeikat vievät myös Isojoelle, Karijoelle ja Kaskisiin. Arkistokuva. Lotta Kallio

Suupohjan sanomat etsii kesätoimittajaa ensi kesäksi. Haku myös muihin Ilkka-Pohjalaisen ja Ilkan kustantamiin paikallis- ja kaupunkilehtiin on menossa.

Lehtien toimituksiin palkataan ensi kesäksi yli 30 kesäsijaista. Määrä on iso, ja toimituspäällikkö Teemu Lampinen haluaakin muistuttaa, että kesätoimittajien palkkaaminen kestää usein pitkälle helmikuuhun.

– Jos alan työkokemus kiinnostaa, niin kannattaa hakemus jättää, vaikka haun viimeisenä päivänä.

Ilkan kustantamilla lehdillä on toimituksia useilla paikkakunnilla Etelä-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla. Suupojan sanomien konttori sijaitsee Rantakadun varrella Kristiinan Kantakaupungissa.

Paikallislehtien toimituksissa on kesäsijaisille tarjolla monipuolista työkokemusta toimittajan työstä. Hakijoiden aiempaa alan työkokemusta arvostetaan, mutta se ei ole välttämättömyys. Toimituksissa on totuttu antamaan kattava perehdytys ja tuki työssä onnistumiseen.

Ilkan toimituksien kesäsijaisten hakuaika alkoi 8. tammikuuta. Lisätietoja työpaikoista löydät Ilkan urasivustolta, ura.ilkka.com.

Ilmoita asiavirheestä