Miksi Tiukan mopopojat saavat rikkoa kyläkoulun pihaan talkoilla tehdyt rakennelmat? Grilli on hajotettu, jääkiekkokaukalo samoin. Golfradalla eivät ole pyörineet pallot, vaan mopojen renkaat, joten jälki onn sen mukaista. Kaikki pihaan tehty on säpäleinä ja pilalla.
Koulun alueelle on investoitu noin 30 000 euroa ja siellä on tehty koko kylän hyväksi lukemattomia talkootunteja. Miksei kukaan puutu asiaan? On muotia lykätä vastuu muille.
Eihän tässä ole järkeä, kun ensin ostetaan ja rakennetaan kaikenlaista, sitten annetaan rikkoa mitä on saatu aikaan.
Tilanne Tiukassa on vähän sama kuin sairaalanmäellä. Sieltä kaupunki osti Helenan sairaala. Myös se on annettu vapaasti rikkoa kenenkään tapahtumiin puuttumatta.