Uutiset

Kristiinassa perustettu yhdistys auttaa ukrainalaisia sopeutumaan paikalliseen elämänmenoon

Kantakaupungissa asuvat Serhii Molodov (vas.), Anna Pohodina, Yuliia Fediakina ja Andrii Fediakin haluavat auttaa muita ukrainalaisia sopeutumaan suomalaiseen yhteiskuntaan. ‑ Meihin voi ottaa rohkeasti yhteyttä, sanoo Andrii Fediakin.
Kantakaupungissa asuvat Serhii Molodov (vas.), Anna Pohodina, Yuliia Fediakina ja Andrii Fediakin haluavat auttaa muita ukrainalaisia sopeutumaan suomalaiseen yhteiskuntaan. ‑ Meihin voi ottaa rohkeasti yhteyttä, sanoo Andrii Fediakin.
Kuva: Minna Zilliacus
  • Minna Zilliacus

Kristiinaan perustetun yhdistyksen suomenkielinen nimi Uusi toivo kiteyttää sen, mistä toiminnassa on kyse. Antaa toivoa uuteen alkuun. Yhdistyksen nimi on kirjattu myös ukrainaksi.

Toiminnan pääperiaate on auttaa ukrainalaisia sopeutumaan suomalaiseen yhteiskun...

Haluatko lukea artikkelin?

Tilaa nyt Suupohjan Sanomat Digilehti ja verkon sisällöt tarjoushintaan!