Pääkirjoitus

Vaa­leis­ta alkaa vallan jako

Heti kun kuntavaalien tulokset sunnuntai-iltana selvisivät, alkoi arvuuttelu, ketkä päättäjistä saavat puheenjohtajien nuijat Suupohjassa. Voittajapuolueissa mietitään ratkaisuja nyt kuumeisesti. Voi olla, ettei kunnanvaltuuston ja -hallituksen puheenjohtajiksi ole tulijoita pitkissä jonoissa. Pesteissä vaaditaan rohkeutta, neuvottelukykyä ja taitoa kuunnella muita, mutta myös jämäkkyyttä sanoa ei, silloin kun on pakko. Se ei kaikilta onnistu.

Se, kenet valitaan etenkin hallituksen puheenjohtajaksi, voi varautua siihen, että voi sanoa hyvästit isolle osalle vapaa-ajastaan. Monilla paikkakunnilla hallituksen istuntoja järjestetään joka toinen viikko. Tarpeen tullen porukka pitää saada kasaan välittömästi. Valtuustoja on harvemmin.

Kristiinassa tilanne on mielenkiintoinen. Valtuuston puheenjohtaja Henrik Antfolk (r.) olisi kiinnostunut jatkamaan tehtävässä myös uudella kaudella. Tiukkalainen Antfolk sai puolueessaan kuudenneksi eniten ääniä, 93. RKP:N suurimman potin keräsi Mikael Hoxell, 181 ääntä. Jos dagsmarkkilainen tahtoo valtuuston puheenjohtajaksi, hänen äänimäärällään valinnan pitäisi olla pläkkiselvä.

Isojoella iso kysymys kuuluu, kenestä tulee Jukka Vainionpään (kesk.) manttelinperijä kunnanhallituksen puheenjohtajana. Isojoella on pitkään toisteltu, ettei puolueiden välillä tunneta rajoja ja yhteishenki pelaa kuin rasvattu. Keskusta on yhä suurin valtuustoryhmä 11 päättäjällä. Jos puoluerajoja ei kerran tunneta, olisiko keskustan aika tehdä kunnon kädenojennus ja luovuttaa joko valtuuston tai hallituksen puheenjohtajuus toiseksi suurimalle ryhmälle kokoomukselle? Kokoomuksen ääniharava Juulia Penttilä olisi taatusti valmis tarttumaan jompaan kumpaan.